Psychologia

Syndrom Capgrasa – czym jest ?

Zespół Capgrasa jest stanem psychologicznym. Znany jest również jako „syndrom impostera” lub „urojenia Capgrasa”. Osoby, które doświadczają tego zespołu, będą miały irracjonalne przekonanie, że ktoś, kogo znają lub rozpoznają, został zastąpiony przez osobę zastępczą. Mogą na przykład oskarżać współmałżonka o to, że jest sobowtórem ich prawdziwego współmałżonka. Może to być przykre zarówno dla osoby doświadczającej urojeń, jak i dla osoby, która jest oskarżana o bycie oszustem.

W niektórych przypadkach osoba doświadczająca urojeń może wierzyć, że zwierzę, przedmiot, a nawet dom jest podróbką. Zespół Capgrasa może dotknąć każdego, ale częściej występuje u kobiet. W rzadkich przypadkach może on również dotyczyć dzieci.

Przyczyny
Zespół Capgrasa jest najczęściej związany z chorobą Alzheimera lub demencją. Obie te choroby wpływają na pamięć i mogą zmieniać poczucie rzeczywistości.

Schizofrenia, zwłaszcza schizofrenia paranoidalno-halucynacyjna, może powodować epizody zespołu Capgrasa. Schizofrenia również wpływa na poczucie rzeczywistości i może powodować urojenia.

W rzadkich przypadkach uraz mózgu, który powoduje zmiany w mózgu, może również wywołać zespół Capgrasa. Jest to najczęstsze, gdy uraz ma miejsce w tylnej części prawej półkuli, ponieważ tam właśnie nasz mózg przetwarza informacje dotyczące rozpoznawania twarzy. W rzadkich przypadkach zespół Capgrasa może wystąpić również u osób cierpiących na epilepsję.

Istnieje kilka teorii na temat przyczyn tego zespołu. Niektórzy badacze uważają, że zespół Capgrasa jest spowodowany problemami w obrębie mózgu, takimi jak atrofia, zmiany lub dysfunkcja mózgu. Niektórzy uważają, że jest to połączenie zmian fizycznych i poznawczych, w których poczucie odłączenia przyczynia się do powstania problemu. Inni uważają, że jest to problem z przetwarzaniem informacji lub błąd w percepcji, które pokrywają się z uszkodzonymi lub brakującymi wspomnieniami.

Leczenie
W tej chwili nie ma zalecanego planu leczenia dla osób z zespołem Capgrasa, ponieważ należy przeprowadzić więcej badań. Istnieją jednak opcje leczenia, które mogą pomóc w łagodzeniu objawów.

Leczenie ma na celu usunięcie przyczyny leżącej u podstaw choroby. Na przykład, jeśli u osoby ze słabą kontrolą objawów schizofrenii wystąpi zespół Capgrasa, leczenie schizofrenii może poprawić przebieg zespołu Capgrasa. Jeśli jednak zespół Capgrasa wystąpi w przebiegu choroby Alzheimera, możliwości leczenia są ograniczone.

Najskuteczniejszym sposobem leczenia jest stworzenie pozytywnego, przyjaznego środowiska, w którym osoba dotknięta tym zespołem czuje się bezpiecznie.

Niektóre ośrodki opieki stosują terapię walidacyjną. W terapii walidacyjnej urojenia są wspierane, a nie odrzucane. Może to zmniejszyć niepokój i panikę u osoby doświadczającej urojeń.

W niektórych okolicznościach pomocne mogą być techniki orientacji w rzeczywistości. Oznacza to, że opiekun często przypomina o obecnym czasie i miejscu, w tym przypomina o ważnych wydarzeniach życiowych, przeprowadzkach lub jakichkolwiek istotnych zmianach.

Przyczyna leżąca u podstaw zespołu Capgrasa będzie w miarę możliwości leczona. Leczenie to może obejmować:

Leki takie jak inhibitory cholinoesterazy, które zwiększają poziom neuroprzekaźników zaangażowanych w pamięć i osąd, w przypadku demencji i choroby Alzheimera
Leki przeciwpsychotyczne i terapia dla osób cierpiących na schizofrenię
Operacja, jeśli to możliwe, w przypadku uszkodzeń mózgu lub urazów głowy
Jak opiekować się osobą z zespołem Capgrasa
Opieka nad osobą z zespołem Capgrasa może być emocjonalnie wymagająca, zwłaszcza jeśli to ty jesteś postrzegany jako osoba, która się podszywa. Aby pomóc osobie z zespołem Capgrasa, oto kilka strategii, które warto wypróbować:

Wejdź w ich sferę rzeczywistości, kiedy to możliwe. Pomoże ci to, jeśli spróbujesz zrozumieć, jak przerażające musi to być dla tej osoby.
Nie kłóć się z nimi ani nie próbuj ich poprawiać.
Rób wszystko, co możesz, aby czuć się bezpiecznie. Jeśli nie jesteś pewien, co zrobić, możesz zapytać, czego potrzebują.
Uznaj ich uczucia.
Jeśli to możliwe, poproś „podszywacza” o opuszczenie pokoju. Jeśli to Ty jesteś opiekunem, pozwól komuś innemu przejąć kontrolę do czasu zakończenia epizodu, jeśli możesz.
Polegaj na dźwięku. Jeśli wiesz, że ktoś jest podatny na syndrom Capgrasa, możesz upewnić się, że pierwszym sposobem, w jaki zarejestruje Twoje pojawienie się, będzie dźwięk. Jeśli to możliwe, pozdrawiaj je głośno, zanim je zobaczysz.

Możliwość komentowania Syndrom Capgrasa – czym jest ? została wyłączona