Onkologia

Rak trzuski – przyczyny, objawy


Rak trzustki zaczyna się, gdy nieprawidłowe komórki w trzustce rosną i dzielą się bez kontroli, tworząc guz.

Trzustka jest gruczołem znajdującym się głęboko w jamie brzusznej, pomiędzy żołądkiem a kręgosłupem. Produkuje enzymy, które pomagają w trawieniu i hormony, które kontrolują poziom cukru we krwi.

Organy, takie jak trzustka, składają się z komórek. W normalnych warunkach komórki dzielą się, tworząc nowe komórki w zależności od potrzeb organizmu. Kiedy komórki się starzeją, umierają, a ich miejsce zajmują nowe.

Czasami proces ten ulega przerwaniu. Nowe komórki powstają, gdy organizm ich nie potrzebuje lub gdy stare komórki nie umierają. Dodatkowe komórki mogą utworzyć masę tkanki zwaną guzem.

Niektóre guzy są łagodne. Oznacza to, że są one nieprawidłowe, ale nie mogą zaatakować innych części ciała.

Nowotwór złośliwy nazywany jest rakiem. Komórki rosną poza kontrolą i mogą rozprzestrzeniać się na inne tkanki i narządy.

Nawet jeśli nowotwór rozprzestrzenia się na inne części ciała, nadal nazywany jest rakiem trzustki, jeśli to właśnie tam się rozpoczął. Rak trzustki często rozprzestrzenia się na wątrobę, ścianę jamy brzusznej, płuca, kości i/lub węzły chłonne.

Zamów nasz bezpłatny pakiet edukacyjny, aby uzyskać więcej informacji na temat raka trzustki i jego leczenia.

Ile osób zachoruje na raka trzustki?
Oczekuje się, że w 2021 r. rak trzustki zostanie zdiagnozowany u ponad 60 000 Amerykanów. To 166 osób diagnozowanych każdego dnia.

Rak trzustki jest 11. najczęściej diagnozowanym nowotworem w USA.

Rodzaje raka trzustki
Nowotwory trzustki są albo egzokrynne lub neuroendokrynne (endokrynne) guzy. Jest to oparte na typie komórki, w której się rozpoczynają. Znajomość typu guza jest ważna, ponieważ każdy typ działa inaczej i reaguje na inne leczenie.

Około 93% nowotworów trzustki to nowotwory zewnątrzwydzielnicze. Najczęstszym typem raka trzustki jest gruczolakorak.

Około 7% guzów trzustki to guzy neuroendokrynne (pancreatic NETs lub PNETs), zwane również guzami komórek wysepek. Często rosną one wolniej niż guzy zewnątrzwydzielnicze.

Dowiedz się więcej o typach raka trzustki.

Co wywołuje raka trzustki?
Zmiany w DNA powodują raka. Mogą one być odziedziczone po rodzicach lub powstać z czasem. Zmiany, które powstają z czasem, mogą być spowodowane tym, że byłeś narażony na działanie czegoś szkodliwego. Mogą też wystąpić przypadkowo.

Dokładne przyczyny raka trzustki nie są dobrze poznane. Około 10% nowotworów trzustki jest uważanych za rodzinne lub dziedziczne. Większość przypadków raka trzustki zdarza się przypadkowo lub jest spowodowana takimi czynnikami jak palenie tytoniu, otyłość i wiek.

Jeśli jesteś krewnym pierwszego stopnia osoby, u której zdiagnozowano raka trzustki, możesz mieć zwiększone ryzyko zachorowania na raka trzustki. Zaleca się, aby członek Twojej rodziny z rakiem trzustki poddał się badaniom genetycznym na obecność dziedzicznych mutacji.

Negatywne wyniki często oznaczają, że nie ma potrzeby wykonywania badań genetycznych.
Jeśli wyniki są pozytywne, nieznane lub jeśli ma Pan kilku bliskich członków rodziny chorych na raka, Pancreatic Cancer Action Network zaleca konsultację z doradcą genetycznym w celu ustalenia, czy powinien Pan poddać się badaniom genetycznym pod kątem dziedzicznego ryzyka zachorowania na raka i czy powinien Pan omówić możliwości monitorowania.
Dana osoba może być bardziej narażona na zachorowanie na raka trzustki również z powodu:

Cukrzyca może powodować raka trzustki lub może być objawem raka trzustki.
Długotrwała cukrzyca
Przewlekłe i dziedziczne zapalenie trzustki
Palenie tytoniu
Rasa (pochodzenie etniczne): Afroamerykanin lub Żyd aszkenazyjski
Wiek: powyżej 60 roku życia
Płeć: mężczyźni są nieco bardziej narażeni
Dieta bogata w czerwone i przetworzone mięso
Otyłość
Nie oznacza to, że każdy, kto ma te czynniki ryzyka zachoruje na raka trzustki, ani że każdy, kto zachoruje na raka trzustki ma jeden lub więcej z tych czynników.

Dowiedz się więcej o czynnikach ryzyka zachorowania na raka trzustki.

Objawy i symptomy raka trzustki
Rak trzustki może powodować tylko niejasne, niewyjaśnione objawy, takie jak:

Ból, zwykle w nadbrzuszu lub plecach
Utrata wagi
Żółtaczka (zażółcenie skóry, oczu lub obu tych miejsc) ze świądem lub bez niego
Utrata apetytu
Nudności
Zmiany w stolcu
Zapalenie trzustki (obrzęk trzustki)
Niedawne wystąpienie cukrzycy
Jeśli doświadczasz jednego lub więcej z tych objawów, nalegamy, abyś natychmiast porozmawiał z lekarzem i wspomniał o raku trzustki.

Objawami są również zmęczenie, osłabienie i depresja. U osoby z zaawansowanym rakiem trzustki może również wystąpić płyn w jamie brzusznej i zakrzepy krwi.

Możliwość komentowania Rak trzuski – przyczyny, objawy została wyłączona