Onkologia

Rak mózgu – najważniejsze informacje

Guz mózgu to masa lub rozrost nieprawidłowych komórek w mózgu. Istnieje wiele różnych rodzajów guzów mózgu. Niektóre guzy mózgu są nienowotworowe (łagodne), a niektóre guzy mózgu są nowotworowe (złośliwe). Guzy mózgu mogą rozpocząć się w mózgu (pierwotne guzy mózgu), lub rak może rozpocząć się w innych częściach ciała i rozprzestrzeniać się do mózgu (wtórne, lub przerzutowe, guzy mózgu).

Jak szybko rośnie guz mózgu może się bardzo różnić. Tempo wzrostu, jak również lokalizacja guza mózgu określa, w jaki sposób będzie on wpływać na funkcjonowanie Twojego układu nerwowego.

Opcje leczenia guza mózgu zależy od rodzaju guza mózgu, jak również jego wielkości i lokalizacji.

Objawy
Oznaki i objawy guza mózgu są bardzo zróżnicowane i zależą od wielkości guza mózgu, jego lokalizacji i tempa wzrostu.

Ogólne oznaki i objawy spowodowane przez guzy mózgu mogą obejmować:

Nowy początek lub zmiana wzorca bólów głowy
Bóle głowy, które stopniowo stają się coraz częstsze i bardziej dotkliwe
Niewyjaśnione mdłości lub wymioty
Problemy z widzeniem, takie jak niewyraźne widzenie, podwójne widzenie lub utrata widzenia peryferyjnego
Stopniowa utrata czucia lub ruchu w ręce lub nodze
Trudności z utrzymaniem równowagi
Trudności z mową
Dezorientacja w codziennych sprawach
Zmiany osobowości lub zachowania
Napady drgawek, zwłaszcza u osoby, która nie miała w przeszłości napadów drgawek
Problemy ze słuchem
Kiedy należy skontaktować się z lekarzem
Należy umówić się na wizytę u lekarza w przypadku utrzymujących się oznak i objawów, które nas niepokoją.

Nowotwory mózgu, które mają swój początek w mózgu
Nerwiak akustyczny
Nerwiak akustyczny (schwannoma)Otwórz wyskakujące okienko dialogowe
Pierwotne guzy mózgu powstają w samym mózgu lub w tkankach znajdujących się w jego pobliżu, takich jak błona pokrywająca mózg (opony mózgowe), nerwy czaszkowe, przysadka mózgowa lub szyszynka.

Pierwotne guzy mózgu zaczynają się, gdy normalne komórki nabywają błędy (mutacje) w swoim DNA. Mutacje te pozwalają komórkom rosnąć i dzielić się w zwiększonym tempie oraz kontynuować życie, podczas gdy zdrowe komórki umarłyby. W wyniku tego powstaje masa nieprawidłowych komórek, która tworzy guz.

U dorosłych, pierwotne guzy mózgu są znacznie rzadsze niż wtórne guzy mózgu, w których rak zaczyna się gdzie indziej i rozprzestrzenia się do mózgu.

Istnieje wiele różnych typów pierwotnych guzów mózgu. Każdy z nich otrzymuje swoją nazwę od rodzaju komórek, których dotyczy. Przykłady obejmują:

Glejaki. Guzy te rozpoczynają się w mózgu lub rdzeniu kręgowym i obejmują astrocytoma, ependymoma, glioblastoma, oligoastrocytoma i oligodendroglioma.
Oponiaki. Oponiak to guz, który powstaje w błonach otaczających mózg i rdzeń kręgowy (oponach mózgowych). Większość oponiaków jest nienowotworowa.
Nerwiaki akustyczne (schwannoma). Są to łagodne guzy, które rozwijają się na nerwach kontrolujących równowagę i słuch, prowadzących z ucha wewnętrznego do mózgu.
Gruczolaki przysadki mózgowej. Są to w większości łagodne guzy, które rozwijają się w przysadce mózgowej u podstawy mózgu. Guzy te mogą wpływać na hormony przysadki mózgowej z efektami w całym organizmie.
Medulloblastoma. Są to najczęstsze nowotworowe guzy mózgu u dzieci. Medulloblastoma zaczyna się w dolnej tylnej części mózgu i ma tendencję do rozprzestrzeniania się poprzez płyn rdzeniowy. Guzy te są mniej powszechne u dorosłych, ale zdarzają się.
Guzy komórek zarodkowych. Guzy zarodkowe mogą rozwijać się w dzieciństwie, gdzie jądra lub jajniki będą tworzyć. Ale czasami guzy zarodkowe wpływają na inne części ciała, takie jak mózg.
Craniopharyngiomas. Te rzadkie, nienowotworowe guzy zaczynają się w pobliżu przysadki mózgowej, która wydziela hormony kontrolujące wiele funkcji organizmu. Ponieważ craniopharyngioma powoli rośnie, może wpływać na przysadkę mózgową i inne struktury w pobliżu mózgu.
Rak, który rozpoczął się w innym miejscu i rozprzestrzenił się do mózgu
Wtórne (przerzutowe) guzy mózgu to guzy powstałe w wyniku nowotworu, który rozpoczął się w innym miejscu ciała, a następnie rozprzestrzenił się (dał przerzuty) do mózgu.

Wtórne guzy mózgu najczęściej występują u osób, które w przeszłości chorowały na raka. Ale w rzadkich przypadkach, przerzutowy guz mózgu może być pierwszym objawem raka, który rozpoczął się w innym miejscu w organizmie.

U dorosłych, wtórne guzy mózgu są znacznie bardziej powszechne niż pierwotne guzy mózgu.

Każdy nowotwór może rozprzestrzenić się do mózgu, ale powszechne rodzaje obejmują:

Rak piersi
rak okrężnicy
rak nerki
rak płuc
Czerniak
Czynniki ryzyka
U większości osób z pierwotnymi guzami mózgu, przyczyna guza nie jest jasna. Ale lekarze zidentyfikowali pewne czynniki, które mogą zwiększyć ryzyko wystąpienia guza mózgu.

Czynniki ryzyka obejmują:

Narażenie na promieniowanie. Ludzie, którzy byli narażeni na rodzaj promieniowania zwanego promieniowaniem jonizującym mają zwiększone ryzyko guza mózgu. Przykłady promieniowania jonizującego obejmują radioterapię stosowaną w leczeniu raka i ekspozycję na promieniowanie spowodowane przez bomby atomowe.
Historia rodzinna guzów mózgu. Niewielka część guzów mózgu występuje u osób z rodzinną historią guzów mózgu lub rodzinną historią zespołów genetycznych, które zwiększają ryzyko wystąpienia guzów mózgu.

Możliwość komentowania Rak mózgu – najważniejsze informacje została wyłączona