Remont

Odprowadzanie wody z działki przy użyciu rur drenarskich

Na placach budowy niezwykle często dochodzi do nadmiernego zawilgocenia gruntu, a tym samym do powstawania błotnistej brei. Ogromna ilość błota jest nie tylko mało estetyczna, ale również ograniczająca wydajność i efektywność prac budowlanych. Błoto zwykle powstaje w wyniku wysokiego stanu wód gruntowych lub nadmiernych opadów atmosferycznych. 

Aby uniknąć tego problemu, należy zastosować odpowiednie rury drenarskie. Jak je wybrać i na co zwracać uwagę podczas zakupu?

Właściwy drenaż to podstawa!

Odpowiednio zaplanowany i wykonany drenaż działki cierpiącej na nadmiar wody może raz na zawsze rozwiązać problem z błotem i stojącą wodą na posesji. Podstawą każdej instalacji odwadniającej umieszczonej na powierzchni działki są rury drenarskie.

Jeszcze przed budową domu należy uzyskać ekspertyzę dotyczącą warunków wodno-gruntowych, która powstała na bazie badań geotechnicznych. Badania te wykonuje się poprzez wykonywanie kilku odwiertów na powierzchni działki, które mogą mierzyć nawet 6 metrów.

To właśnie na ich podstawie eksperci oceniają jakość gleby, wysokość wód gruntowych oraz możliwe problemy z eksploatacją działki podczas okresów nadmiernych opadów atmosferycznych czy przedwiosennych roztopów. Najczęściej instalacja odwadniająca jest niezbędna w przypadku, gdy działka posadowiona jest na podłożu gliniastym o wyjątkowo słabej przepuszczalności.

Jeśli więc podczas budowy lub późniejszej eksploatacji budynku mieszkalnego napotkasz problem z nadmierną wilgocią, powinieneś jak najszybciej zainwestować w odpowiednio dobrane rury drenarskie.

Najczęściej rury odwadniające umieszcza się wokół fundamentów domu, co pozwala skutecznie odprowadzać nadmiar wilgoci w obszarze budynku. Wykop na rury drenarskie zasypywany jest żwirem lub piaskiem. Taki drenaż jest również niezbędny podczas odprowadzania nadmiaru wody z domu posadowionego na zboczu. W przypadku braku takich rur woda spływająca ze zbocza gromadziłaby się przy fundamentach budynku.

Z rur drenarskich korzysta się również do skutecznego odwadniania pól uprawnych oraz placów zieleni. Warto pamiętać, że rury drenarskie układane są na głębokości ok. połowy głębokości ławy fundamentowej i wykonywane są z wysokiej jakości PVC z perforacją.

Rodzaje rur drenarskich

Obecnie do wykonywania odwodnień na działkach budowlanych stosowane są nowoczesne rury drenarskie wykonywane z wysokojakościowego tworzywa sztucznego – polichlorku winylu PVC lub z chlorowanego polichlorku winylu PVC-C.

Rury odwadniające z polichlorku winylu zapewniają niezwykle długi okres eksploatacji (nawet do 60 lat), całkowita odporność na korozję spowodowaną oddziaływaniem czynników zewnętrznych, a także dużą wytrzymałość na naprężenia, ściskanie, rozprężenia oraz na inne oddziaływania mechaniczne.

Poza tym rury drenarskie wykonane z PVC i PVC-C są lekkie, a przez to łatwe w transporcie i montażu. Warto również wiedzieć, że tego typu rury wykazują zdolność do samooczyszczania, dzięki czemu nie są podatne na osadzanie się różnego rodzaju osadów zwężających średnicę rur i utrudniających odprowadzanie wód gruntowych oraz opadowych.

Możliwość komentowania Odprowadzanie wody z działki przy użyciu rur drenarskich została wyłączona