Zdrowie, Moda i Uroda

Objawy padaczki

Padaczka jest zaburzeniem ośrodkowego układu nerwowego (neurologicznym), w którym aktywność mózgu staje się nieprawidłowa, powodując napady lub okresy nietypowego zachowania, doznań, a czasem utraty świadomości.

Padaczka może wystąpić u każdego. Padaczka dotyka zarówno mężczyzn, jak i kobiety wszystkich ras, grup etnicznych i w każdym wieku.

Objawy napadów mogą się bardzo różnić. Niektórzy ludzie z padaczką po prostu gapią się pusto przez kilka sekund podczas napadu, podczas gdy inni wielokrotnie drgają rękami lub nogami. Wystąpienie jednego napadu nie oznacza, że masz padaczkę. Do postawienia diagnozy padaczki wymagane są zazwyczaj co najmniej dwa nieprowokowane napady.

U większości osób z padaczką leczenie farmakologiczne, a czasem także chirurgiczne, pozwala kontrolować napady. Niektóre osoby wymagają leczenia przez całe życie, aby kontrolować napady, ale u innych napady w końcu ustępują. U niektórych dzieci z padaczką choroba może ustąpić z wiekiem.

Objawy
Ponieważ padaczka jest spowodowana nieprawidłową aktywnością w mózgu, napady mogą wpływać na każdy proces, który koordynuje mózg. Oznaki i objawy napadów mogą obejmować:

Chwilowa dezorientacja
Gapienie się
Niekontrolowane ruchy szarpane rąk i nóg
Utrata przytomności lub świadomości
Objawy psychiczne, takie jak strach, niepokój lub deja vu
Objawy różnią się w zależności od rodzaju napadu. W większości przypadków u osób z padaczką za każdym razem występuje ten sam rodzaj napadu, więc objawy będą podobne w poszczególnych epizodach.

Lekarze na ogół klasyfikują napady jako ogniskowe lub uogólnione, w zależności od tego, jak rozpoczyna się nieprawidłowa aktywność mózgu.

Napady ogniskowe
Napady, które wydają się wynikać z nieprawidłowej aktywności tylko w jednym obszarze mózgu, nazywane są napadami ogniskowymi (częściowymi). Napady te dzielą się na dwie kategorie:

Napady ogniskowe bez utraty przytomności. Napady te, nazywane kiedyś napadami częściowymi prostymi, nie powodują utraty przytomności. Mogą one zmieniać emocje lub sposób, w jaki rzeczy wyglądają, pachną, są odczuwane, smakują lub brzmią. Mogą również powodować mimowolne szarpanie części ciała, np. ręki lub nogi, oraz spontaniczne objawy czuciowe, takie jak mrowienie, zawroty głowy i migające światła.
Napady ogniskowe z zaburzeniami świadomości. Napady te, nazywane kiedyś złożonymi napadami częściowymi, wiążą się ze zmianą lub utratą świadomości lub przytomności. Podczas złożonego napadu częściowego, pacjent może wpatrywać się w przestrzeń i nie reagować normalnie na otoczenie lub wykonywać powtarzające się ruchy, takie jak pocieranie rąk, żucie, połykanie lub chodzenie w kółko.
Objawy napadów ogniskowych mogą być mylone z innymi zaburzeniami neurologicznymi, takimi jak migrena, narkolepsja lub choroba psychiczna. Aby odróżnić padaczkę od innych zaburzeń, konieczne jest dokładne badanie i testy.

Napady uogólnione
Napady, które wydają się obejmować wszystkie obszary mózgu, nazywane są napadami uogólnionymi. Istnieje sześć rodzajów napadów uogólnionych.

Napady nieobecności. Napady nieobecności, znane wcześniej jako napady typu petit mal, często występują u dzieci i charakteryzują się wpatrywaniem się w przestrzeń lub subtelnymi ruchami ciała, takimi jak mruganie oczami lub mlaskanie wargami. Napady te mogą występować w skupiskach i powodują krótkotrwałą utratę świadomości.
Napady toniczne. Napady toniczne powodują usztywnienie mięśni. Napady te zwykle dotyczą mięśni pleców, ramion i nóg i mogą powodować upadek na ziemię.
Napady atoniczne. Napady atoniczne, znane również jako napady zrzucania, powodują utratę kontroli nad mięśniami, co może doprowadzić do nagłego upadku lub przewrócenia się.
Napady kloniczne. Napady kloniczne są związane z powtarzającymi się lub rytmicznymi, szarpanymi ruchami mięśni. Napady te zazwyczaj dotyczą szyi, twarzy i ramion.
Napady miokloniczne. Napady miokloniczne zwykle objawiają się jako nagłe, krótkie szarpnięcia lub drgawki rąk i nóg.
Napady toniczno-kloniczne. Napady toniczno-kloniczne, znane wcześniej jako napady grand mal, są najbardziej dramatycznym rodzajem napadów padaczkowych i mogą powodować nagłą utratę przytomności, sztywnienie ciała i drżenie, a czasami utratę kontroli nad pęcherzem lub przygryzanie języka.
Kiedy należy zgłosić się do lekarza
Szukaj natychmiastowej pomocy medycznej, jeśli wystąpi którekolwiek z poniższych zjawisk:

Napad trwa dłużej niż pięć minut.
Oddychanie lub świadomość nie powracają po ustaniu napadu.
Natychmiast następuje drugi napad.
Masz wysoką gorączkę.
Doświadczasz wyczerpania cieplnego.
Jesteś w ciąży.
Masz cukrzycę.
Skaleczyłeś się podczas napadu.

Możliwość komentowania Objawy padaczki została wyłączona