Zdrowe odżywianie

Kalafior dla zdrowia

Kalafior to warzywo z rodziny krzyżowych, które wygląda jak biała wersja swojego kuzyna, brokuła. Podobnie jak brokuły, ciasno zwinięte różyczki kalafiora są połączone grubym rdzeniem, często z kilkoma jasnymi liśćmi otaczającymi go.

Najczęściej spotykanym kolorem jest biały, ale można też znaleźć kalafior w odcieniach pomarańczy, fioletu i zieleni. Bez względu na kolor, smak jest taki sam: łagodny, lekko słodki, lekko orzechowy.

Kalafior pochodzi z rejonu Morza Śródziemnego i dotarł do Europy pod koniec XV wieku. Jest to odmiana dzikiej kapusty, która jest również przodkiem jarmużu, brukselki i kalarepy.

Profil odżywczy
Jedna porcja to 1 filiżanka lub około 100 gramów posiekanego kalafiora. Jedna porcja surowego lub gotowanego kalafiora ma:

25 kalorii
0 gramów tłuszczu
5 gramów węglowodanów
2 gramy błonnika pokarmowego
2 gramy cukru
2 gramy białka
30 miligramów sodu
Jeśli chodzi o witaminy i składniki odżywcze, jedna porcja kalafiora ma:

100% dziennej zalecanej ilości witaminy C
około jednej czwartej dziennej dawki witaminy K
2% dziennej dawki wapnia i żelaza
6% dziennej dawki potasu
Więcej niż 3% dziennej dawki magnezu
Korzyści zdrowotne
Ze 100 gramów kalafiora w jednej porcji, 92 gramy to woda. Oznacza to, że kalafior pomaga utrzymać odpowiednie nawodnienie organizmu. Jest również dobrym źródłem błonnika.

Kalafior zawiera grupę substancji znanych jako glukozynolany. Podczas żucia i trawienia kalafiora substancje te są rozkładane na związki, które mogą pomóc w zapobieganiu rakowi – pomagają one chronić komórki przed uszkodzeniami i mają działanie przeciwzapalne, przeciwwirusowe i przeciwbakteryjne.

Możliwość komentowania Kalafior dla zdrowia została wyłączona