Ciąża i dziecko

Jak nauczyć dziecko czytać ?

Większość ludzi nie zastanawia się nad procesem nauki czytania, dopóki nie zdecyduje się na rozpoczęcie nauki własnych dzieci w domu.

Wbrew temu, co niektórzy sądzą, nauka czytania nie jest „naturalnym” procesem, który dzieje się samoistnie. Jest to złożony proces, który wymaga odpowiedniego nauczania różnych umiejętności i strategii, takich jak fonetyka (znajomość związków między literami i dźwiękami) oraz świadomość fonemowa.

Dobra wiadomość jest taka, że chociaż czytanie samo w sobie jest złożonym procesem, kroki podejmowane w celu zbudowania tych umiejętności są dość proste i nieskomplikowane. Aby nauczyć dzieci czytać i sprawić, by było to pozytywne i satysfakcjonujące doświadczenie, wypróbuj poniższe proste i sprawdzone w czasie strategie.

Oto 10 prostych kroków, aby nauczyć dziecko czytać w domu:

 1. Używaj piosenek i rymowanek do budowania świadomości fonemowej
  Piosenki dla dzieci i rymowanki dla przedszkolaków to nie tylko świetna zabawa – rym i rytm pomagają dzieciom usłyszeć dźwięki i sylaby w słowach, co pomaga im w nauce czytania. Dobrym sposobem na budowanie świadomości fonemowej (jednej z najważniejszych umiejętności w nauce czytania) jest wspólne rytmiczne klaskanie i recytowanie piosenek unisono. Ta zabawna i integrująca aktywność jest fantastycznym sposobem dla dzieci, aby pośrednio rozwijać umiejętności czytania i pisania, które ustawią je na sukces w czytaniu.
 2. Zrób w domu proste karty wyrazowe
  Wytnij proste karty i napisz na każdej z nich słowo zawierające trzy dźwięki (np. baran, siad, świnia, góra, słońce, garnek, płetwa). Poproś dziecko, aby wybrało karteczkę, następnie przeczytajcie razem słowo i podnieście trzy palce do góry. Poproś dziecko, aby powiedziało pierwszy dźwięk, który słyszy w słowie, potem drugi, a następnie trzeci. Ta prosta czynność nie wymaga zbyt wiele czasu na przygotowanie, a rozwija podstawowe umiejętności w zakresie fonetyki i dekodowania (pomaga dziecku nauczyć się brzmienia słów). Jeśli Twoje dziecko dopiero zaczyna naukę liter alfabetu, skup się na dźwięku, jaki wydaje każda litera, bardziej niż na nazwach liter.

jak uczyć dzieci fonetyki i czytania
Reading Eggs uczy umiejętności fonicznych – ważne narzędzie, aby pomóc dzieciom dekodować i czytać słowa – z interaktywnych działań, które są zabawne i bardzo wciągająca. Darmowa wersja próbna.

 1. Zaangażuj swoje dziecko w środowisko bogate w druk
  Stwarzaj dziecku codzienne okazje do rozwijania umiejętności czytania, tworząc w domu środowisko bogate w druk. Widząc wydrukowane słowa (na plakatach, tablicach, w książkach, na etykietach itp.) dzieci mogą zobaczyć i zastosować połączenia między dźwiękami i symbolami liter. Kiedy jesteś poza domem, zwracaj uwagę na litery na plakatach, billboardach i znakach. Z czasem można modelować brzmienie liter w celu utworzenia słów. Skup się na pierwszej literze w wyrazie. Zapytaj dziecko: „Jaki dźwięk ma ta litera?”. „Jakie inne słowo zaczyna się na ten dźwięk?”. „Jakie słowo rymuje się z tym słowem?”.
 2. Graj w gry słowne w domu lub w samochodzie.
  Opierając się na poprzednim kroku, wprowadzaj regularnie proste gry słowne. Skup się na grach, które zachęcają dziecko do słuchania, identyfikowania i manipulowania dźwiękami w słowach. Na przykład zacznij od zadawania pytań typu: „Na jaki dźwięk zaczyna się to słowo?” „Jakim dźwiękiem kończy się to słowo?” „Jakie słowa zaczynają się na dźwięk ?” i „Jakie słowo rymuje się z ?”.
 3. Zrozumienie podstawowych umiejętności związanych z nauczaniem dzieci czytania
  Ważne jest, aby pamiętać, że nauka czytania obejmuje różne różne umiejętności. Istnieje pięć podstawowych elementów czytania, o których możesz przeczytać tutaj. Są to umiejętności, których potrzebują wszystkie dzieci, aby z powodzeniem nauczyć się czytać. Podsumowując, są to:

Świadomość fonemowa – zdolność do słyszenia i manipulowania różnymi dźwiękami w słowach
Fonikę – rozpoznawanie związku między literami i dźwiękami, które tworzą
Słownictwo – rozumienie znaczenia słów, ich definicji i kontekstu.
Czytanie ze zrozumieniem – rozumienie znaczenia tekstu, zarówno w książkach z opowiadaniami, jak i w książkach informacyjnych
Płynność – zdolność do czytania na głos z szybkością, zrozumieniem i dokładnością.
naucz dzieci czytania w domu
Reading Eggs łączy w sobie wszystkie pięć elementów czytania w swoich lekcjach online. Dzieci są wprowadzane w szereg interaktywnych działań, które wzmacniają dźwięki liter i symbole, budując świadomość fonemową i umiejętności foniczne, jak również słownictwo i zrozumienie. E-book na końcu każdej lekcji pozwala dzieciom zastosować umiejętności, których się nauczyły. Bezpłatny test.

 1. Zabawa magnesami z literami
  Środkowe dźwięki samogłosek mogą być trudne dla niektórych dzieci, dlatego ta aktywność może być tak pomocna. Przygotuj magnesy z literami na lodówce i przeciągnij samogłoski na jedną stronę (a, e, i, o, u). Powiedz słowo CVC (spółgłoska-samogłoska- spółgłoska), na przykład „kot” i poproś dziecko, aby przeliterowało je za pomocą magnesów. Aby mu pomóc, powiedz na głos każdą samogłoskę (/ayh/, /eh/, /ih/, /awe/, /uh/), wskazując na jej literę, i zapytaj dziecko, która z nich wydaje dźwięk podobny do dźwięku środkowego.
 2. Wykorzystaj możliwości technologii, aby utrzymać zaangażowanie dziecka
  Nauka czytania powinna być przyjemną

Przetłumaczono z www.DeepL.com/Translator (wersja darmowa)

Możliwość komentowania Jak nauczyć dziecko czytać ? została wyłączona