Ciąża i dziecko

Jak dziecko powinno spać ?

Noworodki nie mają jeszcze poczucia dnia i nocy. Śpią na okrągło, a ponieważ ich malutkie żołądki nie mieszczą wystarczająco dużo mleka matki lub mieszanki, aby utrzymać je zadowolone na długo, budzą się często, aby jeść – bez względu na porę dnia lub nocy.

Jak długo mój noworodek będzie spał?
Noworodki powinny przesypiać 14-17 godzin w ciągu 24 godzin, mówi National Sleep Foundation. Niektóre noworodki mogą spać nawet do 18-19 godzin na dobę.

Noworodki budzą się co kilka godzin, aby jeść. Dzieci karmione piersią karmią często, co 2-3 godziny. Dzieci karmione butelką zazwyczaj karmione są rzadziej, co 3-4 godziny.

Noworodki, które śpią przez dłuższy czas powinny być budzone na karmienie. Budzimy dziecko co 3-4 godziny, aby się najadło, dopóki nie wykaże dobrego przyrostu wagi, co zwykle ma miejsce w ciągu pierwszych kilku tygodni. Po tym czasie można pozwolić dziecku spać dłużej w nocy.

Pierwsze miesiące życia dziecka mogą być najtrudniejsze dla rodziców, którzy mogą wstawać wiele razy w nocy, aby zająć się dzieckiem. Każde dziecko ma inny wzorzec snu. Niektóre zaczynają przesypiać całą noc (przez 5-6 godzin na raz) w wieku 2-3 miesięcy, ale niektóre nie.

Jak powinny spać niemowlęta?
Podczas pierwszych tygodni życia dziecka, niektórzy rodzice decydują się na dzielenie pokoju. Dzielenie pokoju polega na umieszczeniu łóżeczka, przenośnego łóżeczka, placu zabaw lub kołyski dziecka w swojej własnej sypialni zamiast w oddzielnym pokoju dziecinnym. Dzięki temu dziecko jest w pobliżu, co pomaga w karmieniu, pocieszaniu i monitorowaniu w nocy. Amerykańska Akademia Pediatrii (AAP) zaleca dzielenie pokoju bez dzielenia łóżka.

Podczas gdy dzielenie pokoju jest bezpieczne, kładzenie dziecka spać w łóżku z Tobą nie jest. Dzielenie łóżka zwiększa ryzyko SIDS (zespół nagłej śmierci niemowląt) i innych zgonów związanych ze snem.

Przestrzegaj poniższych zaleceń, aby zapewnić swojemu maleństwu bezpieczne środowisko do spania:

Zawsze układaj dziecko do snu na plecach, a nie na brzuchu lub boku. Od czasu wprowadzenia tego zalecenia przez AAP w 1992 r. odsetek zachorowań na SIDS znacznie się zmniejszył.
Używaj twardego podłoża do spania. Przykryj materac prześcieradłem, które dobrze przylega do ciała. Upewnij się, że łóżeczko, kołyska lub plac zabaw spełniają aktualne standardy bezpieczeństwa.
Nie wkładaj niczego innego do łóżeczka ani kołyski. Trzymaj pluszowe zabawki, poduszki, koce, nieprześcieradła, kołdry, kołderki, kożuszki i poduszki na zderzaki z dala od miejsca, w którym śpi dziecko.
Unikaj przegrzania. Ubieraj niemowlę odpowiednio do temperatury panującej w pomieszczeniu i nie przepinaj go. Zwracaj uwagę na oznaki przegrzania, takie jak pocenie się lub uczucie gorąca w dotyku.
Trzymaj dziecko z dala od osób palących. Bierne palenie zwiększa ryzyko SIDS.
Układaj dziecko do snu za pomocą smoczka. Jeśli jednak dziecko odrzuca smoczek, nie zmuszaj go do tego. Jeśli smoczek wypadnie podczas snu, nie musisz go wymieniać. Jeśli karmisz piersią, poczekaj, aż karmienie piersią będzie mocno ugruntowane.
Pomaganie noworodkowi w zasypianiu
Noworodki podążają za swoim własnym harmonogramem. W ciągu następnych kilku tygodni do miesięcy, ty i twoje dziecko zaczniecie osiedlać się w rutynę.

Może minąć kilka tygodni zanim mózg Twojego dziecka pozna różnicę między nocą a dniem. Niestety nie ma żadnych sztuczek, które mogłyby to przyspieszyć, ale pomocne jest zachowanie ciszy i spokoju podczas karmienia w środku nocy i zmiany pieluszek. Staraj się nie palić światła i nie próbuj bawić się z dzieckiem ani do niego mówić. W ten sposób dasz mu do zrozumienia, że noc jest do spania. Jeśli to możliwe, pozwól dziecku zasnąć w nocy w łóżeczku, aby nauczyło się, że jest to miejsce do spania.

Nie próbuj utrzymywać dziecka na nogach w ciągu dnia w nadziei, że będzie lepiej spało w nocy. Zbyt zmęczone niemowlęta często mają większe problemy z zaśnięciem w nocy niż te, które miały wystarczająco dużo snu w ciągu dnia.

Jeśli Twój noworodek jest niespokojny, możesz go kołysać, przytulać i śpiewać, kiedy się uspokoi. Kołysanie (zawijanie dziecka w lekki kocyk) może również pomóc w uspokojeniu płaczącego dziecka. W pierwszych miesiącach życia dziecka „rozpieszczanie” zdecydowanie nie jest problemem. (W rzeczywistości noworodki, które są trzymane na rękach lub noszone w ciągu dnia mają mniej kolki i marudzenia).

Kiedy powinnam zadzwonić do lekarza?
Podczas gdy większość rodziców może oczekiwać, że ich noworodek będzie dużo spał lub drzemał w ciągu dnia, zakres tego, co jest normalne jest dość szeroki. Jeśli masz pytania dotyczące snu swojego dziecka, porozmawiaj z lekarzem.

Możliwość komentowania Jak dziecko powinno spać ? została wyłączona