Wzrok

Dalekowzroczność – symptomy, objawy

Dalekowzroczność (nadwzroczność) jest częstym schorzeniem wzroku, w którym można wyraźnie widzieć odległe obiekty, ale obiekty znajdujące się w pobliżu mogą być rozmazane.

Stopień dalekowzroczności wpływa na zdolność do skupiania wzroku. Osoby z ciężką dalekowzrocznością mogą widzieć wyraźnie tylko obiekty znajdujące się w dużej odległości, podczas gdy osoby z lekką dalekowzrocznością mogą widzieć wyraźnie obiekty znajdujące się bliżej.

Dalekowzroczność zazwyczaj występuje od urodzenia i ma tendencję do występowania w rodzinach. Chorobę tę można łatwo skorygować za pomocą okularów lub soczewek kontaktowych. Inną opcją leczenia jest operacja.

Objawy
Dalekowzroczność może oznaczać:

Bliskie przedmioty mogą wydawać się niewyraźne
Musisz mrużyć oczy, aby widzieć wyraźnie
Przemęczenie oczu, w tym pieczenie oczu, ból w oczach lub wokół nich
Ogólny dyskomfort w oczach lub ból głowy po wykonywaniu przez pewien czas zadań wymagających patrzenia, takich jak czytanie, pisanie, praca przy komputerze lub rysowanie.
Kiedy należy zgłosić się do lekarza
Jeśli Twój stopień dalekowzroczności jest na tyle wyraźny, że nie możesz wykonywać zadań tak dobrze, jak byś chciał, lub jeśli jakość Twojego widzenia wpływa na Twoją radość z wykonywanych czynności, udaj się do okulisty. On lub ona może określić stopień Twojej dalekowzroczności i doradzić Ci, jakie są możliwości korekcji Twojego wzroku.

Ponieważ problemy ze wzrokiem nie zawsze muszą być widoczne, Amerykańska Akademia Okulistyki zaleca następujące odstępy czasu dla regularnych badań okulistycznych:

Dorośli
Jeśli jesteś w grupie wysokiego ryzyka wystąpienia pewnych chorób oczu, takich jak jaskra, wykonuj badanie dylatacyjne co rok do dwóch lat, począwszy od 40 roku życia.

Jeśli nie nosisz okularów ani kontaktów, nie masz objawów problemów z oczami i jesteś w grupie niskiego ryzyka rozwoju chorób oczu, takich jak jaskra, wykonuj badanie oczu w następujących odstępach czasu:

Pierwsze badanie po 40. roku życia
Co dwa do czterech lat między 40 a 54 rokiem życia
co jeden do trzech lat w wieku od 55 do 64 lat
Co jeden do dwóch lat, począwszy od 65 roku życia
Jeśli nosisz okulary lub kontakty lub cierpisz na chorobę, która ma wpływ na oczy, taką jak cukrzyca, prawdopodobnie będziesz musiał regularnie kontrolować swoje oczy. Zapytaj swojego okulistę, jak często należy umawiać się na wizyty. Jeśli jednak zauważysz problemy z widzeniem, jak najszybciej umów się na wizytę u okulisty, nawet jeśli niedawno miałeś badanie wzroku. Na przykład, niewyraźne widzenie może sugerować, że potrzebna jest zmiana recepty, lub może być oznaką innego problemu.

Dzieci i młodzież
Dzieci powinny być poddawane badaniom przesiewowym pod kątem chorób oczu i mieć zbadany wzrok przez pediatrę, okulistę, optometrystę lub innego wykwalifikowanego specjalistę w następującym wieku i w następujących odstępach czasu.

Wiek 6 miesięcy
Wiek 3 lat
Przed ukończeniem pierwszej klasy i co dwa lata w okresie szkolnym, podczas wizyt kontrolnych u dzieci, lub w ramach szkolnych lub publicznych badań przesiewowych

Przyczyny
Anatomia oka
Anatomia okaOtwórz wyskakujące okienko dialogoweDalekowzroczność (nadwzroczność)
Dalekowzroczność (nadwzroczność)Otwórz wyskakujące okienko dialogowe
Twoje oko składa się z dwóch części, które skupiają obraz:

Rogówka jest przezroczystą, kopulastą przednią powierzchnią Twojego oka.
Soczewka jest przezroczystą strukturą o wielkości i kształcie cukierka M&M’s.
W normalnie ukształtowanym oku, każdy z tych elementów ogniskujących ma idealnie gładką krzywiznę, jak powierzchnia marmuru. Rogówka i soczewka o takiej krzywiźnie zginają (załamują) całe przychodzące światło, tworząc ostro zogniskowany obraz bezpośrednio na siatkówce, w tylnej części oka.

Wada refrakcji
Jeśli Twoja rogówka lub soczewka nie są równomiernie i gładko zakrzywione, promienie świetlne nie są załamywane prawidłowo, a Ty masz wadę refrakcji.

Dalekowzroczność występuje, gdy Twoja gałka oczna jest krótsza niż normalnie lub rogówka jest zbyt słabo zakrzywiona. Efekt jest odwrotny do krótkowzroczności.

Inne wady refrakcji
Oprócz dalekowzroczności, inne błędy refrakcji obejmują:

Krótkowzroczność (krótkowzroczność). Krótkowzroczność zazwyczaj występuje, gdy gałka oczna jest dłuższa niż normalnie lub rogówka jest zbyt stromo zakrzywiona. Światło zamiast skupiać się dokładnie na siatkówce, skupia się przed nią, co powoduje, że odległe obiekty są zamazane.
Astygmatyzm. Występuje, gdy rogówka lub soczewka jest zakrzywiona bardziej stromo w jednym kierunku niż w innym. Nieskorygowany astygmatyzm powoduje zamazanie obrazu.
Powikłania
Dalekowzroczność może być związana z kilkoma problemami, takimi jak:

Skrzyżowane oczy. U niektórych dzieci z dalekowzrocznością mogą wystąpić zezujące oczy. Problem ten można leczyć za pomocą specjalnie zaprojektowanych okularów, które korygują część lub całość dalekowzroczności.
Obniżona jakość życia. Przy nieskorygowanej dalekowzroczności możesz nie być w stanie wykonać jakiegoś zadania tak dobrze, jak byś chciał. Ograniczone widzenie może również wpływać na przyjemność z wykonywania codziennych czynności.
Zmęczenie oczu. Nieskorygowana dalekowzroczność może powodować konieczność mrużenia lub wytężania wzroku w celu utrzymania ostrości widzenia. Może to prowadzić do przemęczenia oczu i bólu głowy.
Osłabienie bezpieczeństwa. Niekorygowany wzrok może zagrażać bezpieczeństwu Twojemu i innych osób. Może to być szczególnie poważne, jeśli prowadzisz samochód lub obsługujesz ciężki sprzęt.
Obciążenie finansowe

Możliwość komentowania Dalekowzroczność – symptomy, objawy została wyłączona