Wzrok

Bliskowzroczność

Krótkowzroczność (myopia) jest częstym schorzeniem wzroku, w którym można wyraźnie widzieć przedmioty znajdujące się blisko, ale przedmioty znajdujące się dalej są rozmazane. Dochodzi do niej, gdy kształt oka powoduje, że promienie świetlne są nieprawidłowo zginane (załamywane), skupiając obrazy przed siatkówką, zamiast na niej.

Krótkowzroczność może rozwijać się stopniowo lub szybko, często pogarszając się w dzieciństwie i okresie dojrzewania. Krótkowzroczność ma tendencję do występowania w rodzinach.

Podstawowe badanie oczu może potwierdzić krótkowzroczność. Smugę można skompensować za pomocą okularów, soczewek kontaktowych lub chirurgii refrakcyjnej.

Objawy
Objawy krótkowzroczności mogą obejmować:

Niewyraźne widzenie podczas patrzenia na odległe obiekty
Konieczność mrużenia oczu lub częściowego zamykania powiek, aby widzieć wyraźnie
Bóle głowy spowodowane przemęczeniem oczu
Trudności z widzeniem podczas prowadzenia samochodu, zwłaszcza w nocy (krótkowzroczność nocna)
Krótkowzroczność jest często po raz pierwszy wykrywana w dzieciństwie i powszechnie diagnozowana w okresie od wczesnych lat szkolnych do wieku nastoletniego. Dziecko z krótkowzrocznością może:

uporczywie mrużyć oczy
Potrzebować siedzieć bliżej telewizora, ekranu filmowego lub przodu sali lekcyjnej
Wydawać się być nieświadome odległych obiektów
nadmiernie mrugać
Często pocierać oczy.
Kiedy należy skontaktować się z lekarzem
Jeśli trudności z wyraźnym widzeniem przedmiotów znajdujących się w dużej odległości (zamazanie odległości) są na tyle wyraźne, że nie możesz wykonywać zadań tak dobrze, jak byś chciał, lub jeśli jakość Twojego widzenia wpływa na przyjemność z wykonywanych czynności, udaj się do okulisty. On lub ona może określić stopień krótkowzroczności i doradzić, jakie są możliwości korekcji wzroku.

Należy szukać pomocy medycznej w nagłych wypadkach, jeśli wystąpią:

Nagłego pojawienia się wielu „pływających” plamek – małych punkcików, które wydają się dryfować w polu widzenia.
Błysków światła w jednym lub obu oczach
Cień przypominający zasłonę nad polem widzenia
Są to sygnały ostrzegawcze przed odwarstwieniem siatkówki, które jest rzadkim powikłaniem krótkowzroczności. Odwarstwienie siatkówki jest nagłym przypadkiem medycznym, a czas ma znaczenie krytyczne.

Regularne badania okulistyczne
Ponieważ problemy ze wzrokiem nie zawsze muszą być widoczne, Amerykańska Akademia Okulistyki zaleca następujące odstępy czasu na regularne badania okulistyczne:

Dorośli
Jeśli jesteś w grupie wysokiego ryzyka wystąpienia pewnych chorób oczu, takich jak jaskra, wykonuj badanie dylatacyjne co rok lub dwa lata, począwszy od 40 roku życia.

Jeśli nie nosisz okularów ani kontaktów, nie masz objawów problemów z oczami i jesteś w grupie niskiego ryzyka rozwoju chorób oczu, takich jak jaskra, wykonuj badanie oczu w następujących odstępach czasu:

Co pięć do 10 lat w wieku 20 i 30 lat
Co dwa do czterech lat w wieku od 40 do 54 lat
co jeden do trzech lat w wieku od 55 do 64 lat
Co jeden do dwóch lat po 65 roku życia
Jeśli nosisz okulary lub szkła kontaktowe albo cierpisz na schorzenia, które wpływają na wzrok, takie jak cukrzyca, prawdopodobnie będziesz musiał regularnie kontrolować wzrok. Zapytaj swojego okulistę, jak często należy umawiać się na wizyty. Jeśli jednak zauważysz jakiekolwiek problemy z widzeniem, jak najszybciej umów się na wizytę u okulisty, nawet jeśli niedawno miałeś badanie wzroku. Na przykład, niewyraźne widzenie może sugerować, że potrzebna jest zmiana okularów lub może być oznaką innego problemu.

Dzieci i młodzież
Dzieci powinny być poddawane badaniom przesiewowym pod kątem chorób oczu i mieć zbadany wzrok przez pediatrę, okulistę, optometrystę lub innego wykwalifikowanego specjalistę w następującym wieku i w następujących odstępach czasu.

Wiek 6 miesięcy
Wiek 3 lat
Przed ukończeniem pierwszej klasy i co dwa lata w okresie szkolnym, podczas wizyt kontrolnych u dzieci, lub w ramach szkolnych lub publicznych badań przesiewowych.

W normalnie ukształtowanym oku każdy z tych elementów ogniskujących ma idealnie gładką krzywiznę, jak powierzchnia marmuru. Rogówka i soczewka o takiej krzywiźnie zginają (załamują) całe przychodzące światło, tworząc ostro skupiony obraz bezpośrednio na siatkówce, w tylnej części oka.

Wada refrakcji
Jeśli Twoja rogówka lub soczewka nie są równomiernie i gładko zakrzywione, promienie świetlne nie są załamywane prawidłowo, a Ty masz wadę refrakcji.

Krótkowzroczność zazwyczaj występuje, gdy Twoja gałka oczna jest dłuższa niż normalnie lub rogówka jest zakrzywiona zbyt stromo. Zamiast skupiać się dokładnie na siatkówce, światło jest skupiane przed siatkówką, co powoduje, że odległe obiekty są zamazane.

Inne wady refrakcji
Oprócz krótkowzroczności, inne wady refrakcji obejmują:

Dalekowzroczność (nadwzroczność). Występuje wtedy, gdy gałka oczna jest krótsza niż normalnie lub rogówka jest zbyt mało zakrzywiona. Efekt jest odwrotny do krótkowzroczności. U dorosłych, zarówno bliskie jak i dalekie obiekty są zamazane.
Astygmatyzm. Występuje, gdy rogówka lub soczewka jest zakrzywiona bardziej stromo w jednym kierunku niż w innym. Nieskorygowany astygmatyzm powoduje zamazanie obrazu.

Możliwość komentowania Bliskowzroczność została wyłączona