Zdrowie, Moda i Uroda

Ataksja – symptomy, objawy

Ataksja opisuje brak kontroli mięśni lub koordynacji ruchów dobrowolnych, takich jak chodzenie lub podnoszenie przedmiotów. Jako oznaka choroby podstawowej, ataksja może wpływać na różne ruchy i powodować trudności z mową, ruchem gałek ocznych i połykaniem.

Utrzymująca się ataksja jest zazwyczaj wynikiem uszkodzenia tej części mózgu, która kontroluje koordynację mięśni (móżdżek). Wiele schorzeń może powodować ataksję, w tym nadużywanie alkoholu, przyjmowanie niektórych leków, udar, guz, porażenie mózgowe, zwyrodnienie mózgu i stwardnienie rozsiane. Wrodzone wadliwe geny również mogą powodować ten stan.

Leczenie ataksji zależy od przyczyny. Urządzenia adaptacyjne, takie jak chodzik lub laska, mogą pomóc w utrzymaniu niezależności. Terapia fizyczna, terapia zajęciowa, terapia mowy i regularne ćwiczenia aerobowe również mogą pomóc.

Objawy
Ataksja może rozwijać się z czasem lub pojawić się nagle. Ataksja, będąca objawem wielu zaburzeń neurologicznych, może powodować:

Słabą koordynację
Niepewny chód i skłonność do potykania się
Trudności w wykonywaniu drobnych czynności motorycznych, takich jak jedzenie, pisanie lub zapinanie guzików koszuli
Zmiany w mowie
Mimowolne ruchy gałek ocznych w przód i w tył (oczopląs)
Trudności w połykaniu
Kiedy należy skontaktować się z lekarzem
Jeśli nie jesteś świadomy, że cierpisz na chorobę powodującą ataksję, taką jak stwardnienie rozsiane, jak najszybciej zgłoś się do lekarza, jeśli:

Utraty równowagi
Stracisz koordynację mięśni w ręce, ramieniu lub nodze
Masz trudności z chodzeniem
niewyraźnie mówisz
Masz trudności z przełykaniem

Przyczyny
Uszkodzenie, degeneracja lub utrata komórek nerwowych w części mózgu, która kontroluje koordynację mięśni (móżdżek), powoduje ataksję. Móżdżek składa się z dwóch części pofałdowanej tkanki znajdującej się u podstawy mózgu w pobliżu pnia mózgu. Ten obszar mózgu pomaga w utrzymaniu równowagi, a także w ruchach gałek ocznych, połykaniu i mowie.

Choroby, które uszkadzają rdzeń kręgowy i nerwy obwodowe, które łączą móżdżek z mięśniami, również mogą powodować ataksję. Przyczyny ataksji obejmują:

Uraz głowy. Uszkodzenie mózgu lub rdzenia kręgowego w wyniku uderzenia w głowę, jak to może mieć miejsce w wypadku samochodowym, może spowodować ostrą ataksję móżdżkową, która pojawia się nagle.
Udar mózgu. Blokada lub krwawienie w mózgu może spowodować ataksję. Kiedy dopływ krwi do części mózgu zostaje przerwany lub poważnie ograniczony, co pozbawia tkankę mózgową tlenu i składników odżywczych, komórki mózgowe obumierają.
Mózgowe porażenie dziecięce. Jest to ogólny termin określający grupę zaburzeń spowodowanych uszkodzeniem mózgu dziecka we wczesnym okresie rozwoju – przed, w trakcie lub krótko po urodzeniu – które wpływa na zdolność dziecka do koordynowania ruchów ciała.
Choroby autoimmunologiczne. Stwardnienie rozsiane, sarkoidoza, celiakia i inne choroby autoimmunologiczne mogą powodować ataksję.
Infekcje. Ataksja może być rzadkim powikłaniem ospy wietrznej i innych infekcji wirusowych, takich jak HIV i choroby z Lyme. Może pojawić się w fazie zdrowienia infekcji i trwać przez kilka dni lub tygodni. Zazwyczaj ataksja ustępuje z czasem.
Zespoły paraneoplastyczne. Są to rzadkie, zwyrodnieniowe zaburzenia wywołane reakcją układu odpornościowego na guz nowotworowy (nowotwór), najczęściej pochodzący z raka płuc, jajników, piersi lub układu limfatycznego. Ataksja może pojawić się miesiące lub lata przed zdiagnozowaniem raka.
Nieprawidłowości w mózgu. Zakażony obszar (ropień) w mózgu może powodować ataksję. Wzrost na mózgu, nowotworowy (złośliwy) lub nienowotworowy (łagodny), może uszkodzić móżdżek.
Reakcja toksyczna. Ataksja jest potencjalnym skutkiem ubocznym niektórych leków, zwłaszcza barbituranów, takich jak fenobarbital; leki uspokajające, takie jak benzodiazepiny; leki przeciwpadaczkowe, takie jak fenytoina; i niektóre rodzaje chemioterapii. Toksyczność witaminy B-6 również może powodować ataksję. Przyczyny te są ważne do zidentyfikowania, ponieważ efekty są często odwracalne.

Ponadto, niektóre przyjmowane leki mogą powodować problemy wraz z wiekiem, dlatego może być konieczne zmniejszenie dawki lub odstawienie leku.

Zatrucie alkoholem i narkotykami; zatrucie metalami ciężkimi, takimi jak ołów lub rtęć; oraz zatrucie rozpuszczalnikami, takimi jak rozcieńczalnik do farb, również mogą powodować ataksję.

Niedobór witaminy E, witaminy B-12 lub tiaminy. Brak wystarczającej ilości tych składników odżywczych, z powodu niezdolności do wchłaniania wystarczającej ilości, nadużywania alkoholu lub z innych powodów, może prowadzić do ataksji.
Problemy z tarczycą. Niedoczynność tarczycy i niedoczynność przytarczyc może powodować ataksję.
Zakażenie COVID-19. Zakażenie to może powodować ataksję, najczęściej w bardzo ciężkich przypadkach.
U niektórych osób dorosłych, u których występuje ataksja sporadyczna, nie można znaleźć konkretnej przyczyny. Sporadyczna ataksja może przybierać różne formy, w tym atrofii wieloukładowej, postępującego, zwyrodnieniowego zaburzenia.

Ataksje dziedziczne
Niektóre rodzaje ataksji i niektóre choroby, które powodują ataksję są dziedziczne. Jeśli cierpisz na jedno z tych schorzeń, urodziłeś się z defektem w pewnym genie, który powoduje powstawanie nieprawidłowych białek.

Nieprawidłowe białka utrudniają funkcjonowanie komórek nerwowych, głównie w móżdżku i rdzeniu kręgowym, i powodują ich degenerację. W miarę postępu choroby problemy z koordynacją pogarszają się.

Możliwość komentowania Ataksja – symptomy, objawy została wyłączona