Wzrok

Astygmatyzm

Astygmatyzm to stan, w którym Twoje oko nie jest całkowicie okrągłe.

W idealnej sytuacji gałka oczna ma kształt idealnie okrągłej kuli. Światło wpada do niej i ugina się równomiernie, co daje Ci wyraźny obraz. Jeśli jednak Twoje oko ma kształt piłki nożnej, światło jest bardziej pochylone w jedną stronę niż w drugą. Oznacza to, że tylko część obiektu jest w centrum uwagi. Rzeczy znajdujące się w oddali mogą wyglądać na zamazane i pofalowane.

Astygmatyzm występuje często wraz z krótkowzrocznością (miopia) lub dalekowzrocznością (nadwzroczność). Te trzy schorzenia nazywane są wadami refrakcji, ponieważ dotyczą sposobu, w jaki oczy uginają (załamują) światło. Dowiedz się więcej: Czy astygmatyzm pogarsza się z wiekiem?

Diagnoza astygmatyzmu
Objawy astygmatyzmu pojawiają się powoli. Udaj się do okulisty, jeśli zauważysz zmiany w swoim widzeniu. Konieczne będzie przeprowadzenie pełnego badania okulistycznego. Lekarz sprawdzi ostrość Twojego wzroku, prosząc Cię o czytanie mapy okulistycznej. Użyje również narzędzi do pomiaru wzroku, w tym:

Phoropter. Patrzysz przez serię soczewek, aby znaleźć te, które dają ci najbardziej wyraźne widzenie.
Keratometr/topograf. To urządzenie wykorzystuje krąg światła do pomiaru krzywizny rogówki.
Autorefraktor. To urządzenie świeci światłem w Twoje oko i mierzy, jak zmienia się ono w miarę odbijania się od jego grzbietu. Dzięki temu lekarz może określić, jakich soczewek potrzebujesz.

Możliwość komentowania Astygmatyzm została wyłączona